2013.12.14 19:14

Adventi készülődés

Mocsán minden évben az advent egyik különleges eseménye a kültéri betlehem felállítása. Ez még önmagában véve nem lenne különleges dolog, hiszen egyre több egyházközségben találkozunk advent elején fellállított kültéri betlehemmel.Az esemény különlegességét az adja, hogy a kültéri betlehem "jeleneteit" időrendi sorrendbeben helyezük el az istállóban. Ez azt jelenti, hogy a betlehem figuráit - három hét alatt cserélgetve - a szentestére "áll össze" a teljes betlehem.  Az első jelenetben (advent második hetében) József az ács - munka közben - arról gondolkodik, hogyan teljesítse a császári rendeletet: mindenki menjen összeírásra a származási helyére. Ennek a jelentenek megfelelően az első képen a következők láthatók: József az ács, éppen egy deszkát farag és a háta mögött kifüggesztett rendeletet olvassa. A második jelenet - a képen ez látható - (advent harmadik hetében) Mária és József azon  gondolkodik, vajon hol találnak szállást. A jelenet felirata a látogatókat épp erre figyelmezteti, meg arra, amit a kifüggesztett táblákon olvashatnak: a durva elutasítás különböző formában megfogalmazott szövegeiben. A harmadik jelenet (advent negyedik hetében) már a szenteste hangulatát érezteti  és annak eseményét is a szemünk elé tárja. Megtelik pásztorokkal, bárányokkal, a születést jelentő angyalallal, és persze magával az  újszülött Betlehemi Gyermekkel, Jézussal a barlang-istálló. A többi - eddig látott - kültéri betlehemekkel szemben a mocsai betlehem különlegessége az az egyszerű tény, hogy mi nem rakjuk ki advent elején az összes szereplőt a "betlehemi istállóba" - hanem a jelenetek cseréjével tesszük mozgalmassá, izgalmassá és érdekessé az adventi készületünket.